جستجو

معرفی سنگ نما ساختمان

سنگ نما

فهرست مطالب

 تعریف نما در ساختمان تنها به مجموعه‌ای از ابزار و عناصر ختم نمی‌شود. بلکه ماهیت چگونگی قرارگیری آنها در ساختمان سازی بسیار حائز اهمیت است. طراحی محیط درونی و بیرونی، ترکیب و کیفیت مصالح بکار برده شده همراه با تکمیل پلان‌ها بایستی مورد توجه طراحان معماری قرار گیرد. در این میان بهره گیری از سنگ نما برای مجتمع‌های لوکس تجاری و ساختمان‌های مسکونی سبب جلوه تماشایی سازه می‌شود.

اگرچه استفاده از انواع سنگ نما برای سازه‌های کلاسیک، رومی و تلفیقی بسیارگران قیمت تمام می‌شود. اما مزایای بسیاری را از نظر کیفیت به همراه می‌آورد که ارزش آن را بالا نگه خواهد داشت. به طور کلی استفاده از انواع سنگ نما در طرح‌ها و رنگ‌ها، ویژگی خاص طراحی نمای سنگی است. در برخی از سازه‌های سنگی از سنگ‌های تزئینی مانند سنگ‌های قلوه‌ای یا سنگ‌های قیچی در اندازه‌های متنوع تراشیده شده بکار برده می‌شود.

ویژگی‌های سنگ نما

  • ایجاد زیبایی شناسی خاص در نمای سنگی سازه
  • مقاومت در برابر هر گونه حرارت، رطوبت و برودت
  • مناسب برای سازه های ساختمانی در مناطق شرجی
  • دارای سطح پایداری بالا در مواجه با حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله
  • مناسب برای انواع سازه‌های مسکونی، تجاری، سازمانی، ویلا دوبلکس و …

انواع سنگ نما

  • سنگ تراورتن

 در نماهای ساختمانی از انواع سنگ نماهای گوناگون استفاده می‌شود که هریک ویژگی‌های مختص به خود را شامل می‌شوند. اما عمده‌ترین تفاوت سنگ نماها در دانش زمین شناسی، نوع ساخت و شکل‌گیری آنهاست.   

در نمای سنگ ساختمان چند طبقه اغلب از سنگ تراورتن استفاده می‌شود. سنگ تراورتن از جمله سنگ‌هایی است که به دلیل مرغوبیت و کیفیت آن در بین پیمانکاران از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین در زیبایی شناسی سازه نقش بسیاری دارد.

  • مشخصات سنگ تراورتن
    • سنگ تراورتن در برابر اشعه نور خورشید مقاوم بوده و تغییر رنگ در آن به وجود نمی‌آید.
    • تنوع رنگی بالا و مناسب با تمامی سلیقه‌ها
    • در برابر تغییرات دما و مناسب برای تمامی شرایط جغرافیایی مقاوم است
    • بهره مندی از سنگ تراورتن به عنوان یک پوشش دهی مناسب برای نمای ساختمان‌ها
تراورتن، بهترین سنگ نما
  • سنگ مرمر

 از دیگر انواع سنگ نما می‌توان به سنگ مرمر اشاره کرد. از سنگ مرمر معمولا برای ساختمان‌هایی بکار برده می‌شود که در شهر واقع شده‌اند. از این نوع سنگ نیز برای نمای ساختمان‌های دو تا چند طبقه استفاده می‌شود. اما در مقایسه با سنگ تراورتن از زیبایی چندانی برخوردار نیست.

  • مشخصات سنگ مرمر

سنگ مرمر دارای خواص بسیاری است. از جمله اصلی‌ترین خواص آن به شرح زیر است.

    • مناسب برای پوشش دهی کف و راه پله‌های ساختمانی
    • مقاومت در برابر باران‌های اسیدی، هوازدگی و گازهای شیمیایی
    • سنگ مرمر به عنوان یکی از زیباترین انواع سنگ نماها و  مناسب برای سازه‌های دکوراتیو ساختمان‌ها است.
    • دارای قیمت مناسب و مقرون به صرفه
  • سنگ گرانیت

 از دیگر انواع سنگ‌ نما برای سازه‌های ساختمانی، سنگ گرانیت است. کاربرد این سنگ در نمای ساختمانی بسیار خاص و ویژه است. گرانیت از جمله سنگ‌هایی است که در زیبایی نمای ساختمان تاثیر گذار است.

  • مشخصات سنگ گرانیت

از جمله مشخصات اصلی سنگ گرانیت می‌توان از موارد زیر نام برد.

    • چگالی بالا و پایداری در برابر هرگونه سایش و ضربه‌های احتمالی
    • مقاوم در برابر هرگونه حرارت، برودت، سرما و اشعه نور خورشید
    • سهولت در استفاده از سنگ گرانیت برای نمای ساختما‌ن‌ها

اهمیت سنگ نما

 در برخی مواقع کاربرد سنگ‌های نما، با ترکیب مصالح دیگری از جمله شیشه، سرامیک و یا آجر بکار برده می‌شود. همین ترکیب مصالح ساختمانی، سبب دیده شدن و جذابیت بیشتر نما می‌شود. البته این نوع ترکیب مصالح تا حد بسیار زیادی بستگی به سبک و طراحی سازه دارد. برای سازه‌های دو طبقه و یا سازه‌های ویلایی، سنگ بسیار گزینه مناسبی است. چراکه سازه‌های دو طبقه معمولا در حومه شهر و یا در برخی از نقاطی که متناسب با بافت و موقعیت منطقه‌ای، هارمونی و هماهنگی خاصی ایجاد می‌کند، ساخته می‌شوند. بنابراین مطمئن‌ترین مصالح جهت اینگونه سازه‌ها، ترجیحا استفاده از نمای سنگی است. نمای سنگ را بیشتر می‌توان در سازه‌های لوکس و مجلل مشاهده کرد. سنگ‌های تزئینی برای طراحی نمای خارجی ساختمان، در ابعاد و شکل‌های متنوع به ظاهر آن جلوه خاصی می‌دهند که بسیار تحسین برانگیز است.

کاربرد سنگ نما در سازه‌های تلفیقی مدرن چیست؟

 می‌توان قابلیت‌های چشمگیر سنگ را در هر نوع سازه‌ای اعم از سازه‌های دو طبقه تا چندین طبقه در سبک‌های گوناگون سبک رومی، مدرن، کلاسیک و غیره مشاهده کرد. کاربرد سنگ نما برای سازه‌های ساختمان‌های مسکونی، تجاری، شخصی و سازمانی بسیار است. خواص سنگ به گونه‌ای است که حتی برخی پیمانکاران پا را فراتر گذاشته و خلاقانه‌تر عمل می‌کنند. آنها از ترکیب سنگ با سایر مصالح دیگر، سبک‌های نوین و زیبایی را خلق می‌کنند که زیبایی نمای سازه را مخصوصا در نمای ساختمان چند طبقه، چندین برابر می‌کند. 

تراورتن عباس آباد

ترکیب سنگ نما با سایر مصالح ساختمانی

  • ترکیب سنگ نما با آجر

استفاده از مصالح گوناگون باعث جلوه‌های متفاوت و سبک‌های متنوع می‌شود. طراحی نمای ساختمان دو طبقه سنگی، معمولا نمایی لوکس و مدرنی به وجود می‌آورد. اغلب از این طراحی در فضاهایی که نیاز چندانی به سبزینگی محیطی ندارند، یا در فضاهای خیابانی خوش منظره که دسترسی راحت‌تری به سطح شهر دارند، استفاده می‌شود. در برخی مواقع نمای ساختمان‌ دو یا چند طبقه سنگی را با مصالح آجری ترکیب کرده و در الگوهای متفاوتی ارائه داده می‌شوند.

  • ترکیب سنگ نما با شیشه

در ساخت نمای ساختمانی که در آن شیشه از جمله عناصر کاربردی در سازه است، به مراتب در مناطق و کشورهای دیگر به وفور استفاده می‌شود. اما در ایران نمای ساختمان‌ شیشه‌ای به دلیل هزینه‌های گران قیمت و عدم استقبال عموم آنقدر مرسوم نبوده و اغلب پیمانکاران ترجیح می‌دهند از ترکیب سنگ نما و شیشه در ساخت سازه استفاده کنند.

 شیشه به عنوان کاربردی‌ترین و تزئینی‌ترین مصالح ساختمانی قدمتی تاریخی دارد. اما همانطور که گفته شد به دلیل عدم استقبال ایرانیان از مصالح شیشه‌ای و هزینه بسیار بالای آن، در ایران به ندرت از آن به تنهایی استفاده می‌شود. از سوی دیگر شاید به مراتب به موضوعات فرهنگی نیز بازگردد. به دلیل آنکه شیشه به گونه‌ای ساخته می‌شود که فضای درونی آن مشخص است. هرچند که نماهای شیشه‌ای در انواع مختلف همراه با استحکام و دوام مناسب بصورت چند جداره، همراه با عایق و مقاومت در برابر حرارت، گرما، صدا، نور، سرما و غیره بکار برده می‌شود. در هر صورت ترکیب شیشه با سنگ نما، از جمله طراحی‌های مشتری پسند و خاص محسوب می‌شود.

  • ترکیب سنگ نما با سرامیک

اصولا سرامیک یکی‌ از مصالح پُرمصرف و کاربردی در ظاهر بنا است. طبیعتا استقبال از این طراحی به دلیل ویژگی‌های مفید آن، همچون استحکام در برابر یخ زدگی، محافظی ایمن در برابر رطوبت، قیمت مناسب و مسائلی از این نظر است. ترکیب انواع سنگ نما با سرامیک را اغلب در سازه‌های شهرهای بزرگ شاهدش هستیم. استفاده از سرامیک در کنار سنگ نما تا حد بسیار زیادی در پایین آمدن هزینه‌های سازه مؤثر است.

با توجه به توضیحات گفته شده به خوبی با کارایی سنگ نما و انواع کاربرد نمای سنگ آشنا شدید. بی‌تردید امروزه سنگ به عنوان یکی از پر مصرف‌ترین مصالح ساختمانی شناخته شده است. به طوریکه در تمامی سازه‌های نوساز ما به وفور شاهد انواع سنگ‌های نما در بیرون و درون ساختمان‌ها هستیم. سنگ های نما دارای انواع مختلفی است که می‌توان بنا بر نوع نیاز مصرفی از انواع آن بهره مند شد.

برای خرید از مجموعه ایران‌مهر و کسب اطلاعات بیشتر صفحات مجازی ما را دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *