جستجو

انواع فرآوری سنگ ساختمانی

انواع فرآوری سنگ

فهرست مطالب

سنگ پس از استخراج از معدن نیازمند عملیات هایی است تا آماده نصب شود. یکی از اصلی ترین عملیات ها در آماده سازی سنگ فرآوری است.

جهت استفاده از سنگ‌ها در فضای مختلف ساختمان لازم است بر روی سطح آن‌ها پرداخت‌هایی متناسب با فضایی که قرار است در آنجا استفاده شود انجام گیرد.

پرداخت سنگ یا فینیشینگ بخشی از فرآیند تولید سنگ است که با توجه به جنس و محل نصب سنگ انواع مختلفی دارد.

انواع فرآوری ها

  • صیقلی (پالیش)
  • مات ( هوند )
  • چرمی
  • سندبلاست
  • کات بروکن
  • تیشه ای (بوش همر) 
فرآوری سنگ تراورتن
فرآوری سنگ تراورتن

صیقلی (پالیش)

رایج ترین روش فرآوری سنگ که ظاهری زیبا و سطحی صاف به سنگ می بخشد.

در این روش سطح سنگ ها در این نوع فرآوری کاملا صاف و یکدست می شود و با استفاده از مواد رزین یا اپوکسی سطح سنگ را براق و درخشان می کنند.

مات (هوند)

در فرآوری هوند سطح سنگ صیقلی و صاف و یکدست می شود با این تفاوت که در این فرآوری سطح درخشان و براق نخواهیم داشت و سنگی با سطح صاف و مات داریم.

چرمی

در روش چرمی کردن بجای استفاده از لقمه‌های معمولی مخصوص سایش سطح صیقل در دستگاه‌های ساب، از لقمه‌های مخصوص ساب چرمی استفاده می‌شود که روی نقاط ضعیف سنگ تاثیر بیشتری می‌گذارد.

به همین جهت نقاط ضغیف سنگ ساب بیشتری می‌خورند و باعث ایجاد پستی بلندی‌هایی در سنگ می شود.

در نوعی دیگر از فرآوری چرمی سنگ درون محفظه ای که دارای ساچمه های فلزی است قرار می‌گیرد که بسته به جنس سنگ و میزان چرمی کاری محفظه حول محوری می چرخد و با غلطیدن ساچمه‌های روی سنگ عمل فرآوری صورت می گیرد.

سندبلاست

سندبلاست از ترکیب دو واژه ی ماسه و پرتاب کردن به وجود آمده است.

با پمپاژ ساینده‌هایی (مانند ماسه) با فشار زیاد بر روی سطوح مختلف سطحی نیمه مات به وجود می‌آید.

این روش باعث ایجاد سوراخ‌ها و یا حفره‌هایی بر روی سنگ ایجاد می شود که می‌تواند باعث افزایش اصطکاک و از بین رفتن لغزندگی روی سطح سنگ شود.

نحوه تولید سنگ عباس آباد در کارخانه

کات بروکن

سنگ کات بروکن یکی از کارهای متفاوت در فرآوری سنگ است که در آن دیگر اثری از ساب سنگ و حالت آیینه ای و براق بودن سنگ نیست.

در این روش شیارهایی به موازات هم با فواصل مشخص روی سنگ ایجاد می شود و سپس شیار های ایجاد شده را به وسیله چکش مخصوص اصطلاحاً لب می کنند.

در فرآوری کات بروکن سطح سنگ حالت شکسته شکسته دارد.

تیشه ای (بوش همر)

همانطور که از اسمش مشخص است به وسیله تیشه (چکش) مخصوص به صورت دستی یا ماشینی سطح سنگ را زبر می کنند.

اگر تیشه در یک‌جهت و یک‌باره زده شود و به‌صورت پراکنده باشد به آن‌یک تیشه می‌گویند. اگر به‌صورت کاملاً پر زده شود طوری که سطح سنگ دیده نشود به آن دو تیشه می‌گویند.

درصورتی‌که در دو جهت سنگ تیشه شود و سطح آن به‌صورت افقی و عمودی ابزار تیشه بخورد به آن تیشه چپ و راست گفته می‌شود.

سنگ تراورتن عباس آباد

می توان گفت فرآوری سنگ روشی است که باعث افزایش زیبایی و ایجاد مقاومت سنگ در برابر سایش، شرایط آب و هوایی یا لغزنده بودن آن می‌شود.

عملکرد تزئینی و همچنین برخی از ویژگی های فنی مانند مقاومت آن در برابر سایش و شرایط آب و هوایی یا لغزنده بودن آن به شدت تحت تاثیر فرآوری می باشد که روی سطح اعمال شده است.

بهتر است پیش از انتخاب فرآوری مورد نظر جنس سنگ، محل نصب و موقعیت جغرافیایی و آب هوایی در نظر گرفته شود تا سنگی با فرآوری مناسب و ماندگاری بالا بدست مشتری برسد.

برای خرید از مجموعه ایران‌مهر و کسب اطلاعات بیشتر صفحات مجازی ما را دنبال کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *