جستجو

استفاده از سنگ در نما

استفاده از سنگ تراورتن در نما

فهرست مطالب

سنگ در نما و اجرای انواع نماهای سنگی از گذشته جزو نماهای زیبا و مقاوم محسوب می‌شوند، این نوع نما علاوه بر استحکام و مقاومت، بر زیبایی ساختمان نیز می‌­افزایند و جلوه و شکوه زیادی را به نما می‌بخشد، همچنین از جمله مزیت هایی که نمای سنگی دارد این است که می تواند به صورت تک و چند مصالحی اجرا شود، برای مثال می توان نمای سنگی را همراه با مصالحی همچون آجر، شیشه، فلز، کامپوزیت و … اجرا کرد.

در نمای سنگی ممکن است فقط یک نوع سنگ به کار رود یا آن که از ترکیبی از سنگ های متنوع استفاده شود یا مصالح دیگر نظیر چوب، فلز و … همراه با سنگ به کار رود. با یک طرح اولیه مناسب که کلیه شرایط محیطی، فرهنگی، آب و هوایی، زیبایی شناختی و … را مد نظر قرار دهد، می توان نماهای سنگی بسیار زیبایی در ساختمان خلق نمود.
همواره در نما باید از سنگ های بادوام و با مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و شرایط نامساعد جوی و محیطی، با بافت و شکل مطلوب و بدون ترک خوردگی و خلل و فرج استفاده کرد.

دلایل استفاده از سنگ در نمای ساختمان

نماهای سنگی دارای انواع مختلفی هستند که عمده این تفاوت ها ناشی از نوع سنگ به کار برده شده است. معمولا در نماها از سنگ های پلاک یا تزیینی و سنگ مصنوعی استفاده می شود. در ادامه به بررسی این سنگ ها و مزایا و معایب آنها می‌پردازیم.

تراورتن عباس آباد

سنگ پلاک

استفاده از سنگ پلاک در نمای ساختمان در کشور از زمان های قدیم متداول بوده است. اما استفاده گسترده از آن حدود 80 سال پیش با ورود اولین کارخانه تولید ماشینی سنگ پلاک در مشهد معمول شد.
برای تولید این نوع سنگ، قطعات بزرگ سنگ را از معدن سنگ استخراج می کنند و پس از حمل به کارخانه سنگبری، در ابعاد مختلف و ضخامت های 1 تا 5 سانتیمتر می برند و صیقل می دهند.
نکته مهمی که باید همواره مد نظر داشت، این است که در صورت استفاده از سنگ پلاک، باید از آن در برابر رطوبت، یخبندان و سایر عوامل جوی محافظت نمود. ضمنا با استفاده از یکی از روش های زیر باید سنگ ها را کاملا به سطح زیرین محکم کرد:

  • لقمه گذاری
  • نصب سیم و اسکوپ یا قلاب برای اتصال بهتر و محکم تر
  • پیچ و رول پلاک کردن

سنگ تزیینی

سنگ تزئینی همان سنگ طبیعی است که پس از برش، سائیده شدن و صیقل کاری در نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها استفاده می شود. سنگ های تزیینی به یکی از گروه های سنگ آذرین، دگرگونی و یا رسوبی تعلق دارند و شامل انواع مرمر، مرمریت، تراورتن،  چینی، کنگلومرا، ماسه سنگ، گرانیت، دیوریت، سینیت، گابرو و… است.

سنگ مصنوعی

یکی از مهم ترین تحولات علمی در زمینه صنعت سنگ در یک قرن گذشته، ترکیب عناصر و مواد معدنی با یکدیگر و تولید مواد جدید ترکیبی تحت عنوان کامپوزیت است. از سوی دیگر، ترکیب مواد طبیعی با مواد پلیمری منجر به تولید سنگ های مصنوعی ویژه با کارکردهای متنوع شده است.

مهمترین خواص سنگ‌های مصنوعی

  • مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی
  • تنوع در رنگ و طرح با قابلیت اجرای طرح های مختلف و دلخواه
  • استحکام و انسجام بالا
  • نصب راحت و بدون دردسر
  • عدم محدودیت در ابعاد تولیدی
  • مقاومت کششی و فشاری بالا
  • سبک تر از سنگ های طبیعی
تراورتن عباس آباد

مشخصات کلی سنگ مناسب ساختمان

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبت استفاده از سنگ در نمای ساختمان، جذابیت آن از نظر زیبایی شناختی است. استفاده از سنگ طبیعی در نمای ساختمان، امکان ایجاد طرح‌های ابتکاری کلاسیک یا مدرن را برای طراحان فراهم می‌کند. سنگ‌ها از تنوع بسیار زیادی در سراسر جهان برخوردارند و علاوه بر این، امکان تولید و فرآوری سنگ‌ها در اندازه‌ها و قالب‌های مختلفی وجود دارد. بنابراین، به راحتی می‌توان با استفاده از سنگ در نمای ساختمان تخیل را به واقعیت تبدیل کرد. کاربرد سنگ به عنوان پوشش داخلی و خارجی ساختمان زیبایی ساختمان را در نظر همگان دو چندان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *