جستجو

سنگ تراورتن بی‌ موج و موج‌ دار

سنگ تراورتن بی‌ موج و موج‌ دار

فهرست مطالب

تمامی سنگ های ساختمانی دارای طرح و شکل های منحصر به فردی می باشند. مثلا سنگ های گرانیت دارای طرح زمینه دانه بندی هستند و سنگ هایی مانند تراورتن دارای موج ها و هاله های زیبا هستند. سنگ های تراورتن نوعی سنگ رسوبی هستند که در بافت این سنگ ها، خلل و فرج هایی مشاهده می شود. این سنگ ها تنوع رنگی فرآوانی دارند و در تم های رنگی سفید، کرم روشن تا تیره، شکلاتی و بژ، سیلور دودی و خرمایی و … یافت می شوند.

سنگ ساختمانی به طور طبیعی دارای طرح می باشند. اما منظور از سنگهای ساختمانی بی موج چیست؟ موج دار بودن یا نبودن سنگهای ساختمانی مربوط می شود به نحوه ی برش آنها. اگر نحوه برش سنگ های نما به گونه ای باشد که موج های سنگ در آن پیدا باشند، به آن سنگ، سنگ موجدار گفته می شود. اما اگر سنگ را به گونه ای برش دهند که در سطح سنگ موجی دیده نشود، آن سنگ به سنگ بی موج شناخته می شود.

سنگ تراورتن

تراورتن ها نوعی سنگ رسوبی با بافت متخلخل هستند. این سنگ ها با توجه به نوع و منطقه ی استخراج آنها، کیفیت ها و ویژگی های متفاوتی دارند. به طور کلی سنگ های تراورتن ساب پذیری بسیار خوبی دارند و سطح این سنگ ها براق و درخشان است. با توجه به تم رنگی سنگ و کیفیت ساب آن، استفاده در هر فضایی باعث زیبایی و درخشندگی آن محیط می شود.

این سنگ ها نسبت به باران و عوامل مختلف جوی بسیار مقاوم هستند و به همین دلیل در نما های بیرونی استفاده می شوند. سنگ های تراورتن شوره نمی زنند و با توجه به نوع و کیفیت سنگ، می توان از آنها در نما های خارجی مناطق سردسیر و یا مرطوب شمال کشور استفاده نمود. تنوع رنگی این سنگ ها بسیار زیاد است. تنوع در طرح سنگ ها، موج های منظم یا منظم و یا حتی وجود هاله های جذاب در سطح سنگ، از دیگر ویژگی های تراورتن ها محسوب می شود. چسبندگی سنگ های تراورتن با ملات بسیار عالی است زیرا ملات به درون حفره های بافت سنگ نفوذ می کند و چسبندگی فوق العاده خوبی را بوجود می آورد.

سنگ تراورتن بی موج و موج دار

زمانی که کوپ (سنگ خام) سنگ تراورتن از معدن استخراج و به کارخانه منتقل می شود، کوپ سنگ در یکی از جهت ها به صورت موجدار می باشد و در جهت دیگر بدون موج و طرح است. برای فرآوری سنگ به صورت موج دار، کوپ در جهت عمود بر موج های آن بریده می شود که به این نوع برش وین کات می گویند. برای فرآوری سنگ به صورت بی موج، کوپ در راستای موج ها بریده می شود که به این نوع برش کراس کات می گویند.

اغلب سنگ ها به صورت سلیقه ای برش داده می شوند. به عنوان مثال در ایران معمولا سنگ های تراورتنی که به صورت بدون موج و به روش صیقلی تولید شده اند، محبوبیت بسیار زیادی در بین طراحان و سازندگان دارند. از سنگ های بی موج در ایران، در تمام قسمت های ساختمان استفاده می کنند. به همین دلیل سنگ های تراورتن موج دار قیمت نسبتا ارزان تر و مناسب تری دارند. تراورتن های موج دار بیشتر در کشور های غرب ایران شهرت و محبوبیت دارند، از این رو سنگ های تراورتن موج دار جهت صادرات تولید و بسته بندی می شوند.

کاربرد سنگ های بی موج و موجدار

مکان استفاده از این سنگ‌ها بر اساس نوعِ جنس آنها صورت می گیرد، نه طرح زمینه. انتخاب سنگهای ساختمانی موج دار یا بی موج بر اساس سلیقه و علاقه طراح و سازنده ساختمان دارد. برای مثال در نمای ساختمان هم از سنگ تراورتن موج دار می توان  استفاده کرد و هم سنگ تراورتن بی موج؛ اما به خاطر داشته باشید که کاربرد سنگ ساختمانی برای نما بر اساس ویژگی های سنگ انتخاب می شود و نه طرح آن. در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان برای انتخاب نوع سنگ معمولا دستتان بازتر است و می توانید علاوه بر ویژگی های سنگ به زیبایی آنها هم توجه کنید. زیرا عوامل تخریب زای سنگ در بیرون از ساختمان بیشتر از داخل ساختمان است. 

  • سنگ تراورتن موج دار

سنگ های تراورتن موج دار و موج پیچ در ساختمان ها معمولا در قسمت های داخلی استفاده می شوند. یا مثلا سنگ تراورتن سیلور تکاب موجدار با تم رنگی طوسی دودی یا خرمایی با ترکیب و تلفیق سنگ های سفید نما، در نماهای مدرن بیرونی ساختمان استفاده می شوند. از کاربرد های کلی این سنگ های موج دار می توان اشاره کرد به:

  • نما های کلاسیک و مدرن
  • دیوار های داخلی، بدنه دیوار پیلوت، پارکینگ و راه پله
  • سنگفرش قسمت های کم تردد ساختمان
  • سرویس های بهداشتی و حمام ها
  • دکوراسیون های داخلی ساختمان های لوکس و رستوران ها

این سنگ ها همانند سنگ های بدون موج، سورت بندی های مختلفی دارند و قیمت این سنگ ها بر اساس نوع معدن، کیفیت فرآوری، موج های سنگ (منظم یا غیر منظم) و تم رنگی سنگ تعیین می شود. هر چقدر سنگ زمینه رنگی روشن تری داشته باشد قیمت سنگ بیشتر می شود. البته برای سنگ تراورتن سیلور تکاب، هر چقدر تم رنگ سنگ تیره تر باشد، قیمت آن بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *