نحوه تشخیص سنگ تراورتن خوب

Dorsa
Dorsa
نحوه تشخیص سنگ تراورتن خوب

تشخیص سنگ تراورتن خوب برای افراد بی تجربه و ناآشنا به سنگها و ویژگی های آن ها دشوار است. به همین دلیل باید از کارشناسان و متخصصانی که چندین سال در این حوزه فعالیت میکنند کمک گرفته شود.

سنگ های ساختمانی دارای سه دسته اصلی هستند که میتوان به سنگ گرانیت( آذرین)، سنگ مرمر( دگرگونی)، سنگ رسوبی( تراورتن) اشاره نمود. که هر کدام بر اساس متریال و ظاهر خود شناسایی می شوند. سنگ های تراورتن کیفیت، تخلخل و مقاومت بسیار بالایی دارند و عمده کاربری آنها نیز استفاده در نمای بیرونی ساختمان است و به این دلیل در انتخاب سنگ تراورتن خوب باید نهایت دقت را داشته باشید. عواملی که منجر به زدن آسیب به سنگ نما می شوند ریشه درونی و بیرونی داشته که در مراحل متعدد یک سنگ از تولید تا اجرای آن رخ خواهد داد. توجه به این عوامل منجر خواهد شد تا برای انتخاب سنگ ساختمانی برای نما و به خصوص سنگ تراورتن در نما، نهایت دقت صورت گیرد.

ویژگی سنگ ساختمانی خوب

عموما قبل از استفاده از سنگ ها بسته به شرایط محیطی که قرار است از این سنگ های ساختمانی و سنگ های تراورتن استفاده گردد با برش های متفاوتی که انجام میدهند. کاربرد آن سنگ را برای محیط مورد نظر، در نظر میگیرند. در ادامه به برخی ویژگی های سنگ ساختمانی خوب میپردازیم.

نحوه تشخیص سنگ تراورتن خوب و مرغوب

1. تراکم و تخلخل سنگ تراورتن

 

  • راه اول
    سنگ را برگردانده و نگاهی به پشت سنگ کنید، هر چه تراکم سنگ بیشتر باشد یا به اصطلاح دانه بندی سنگ متراکم تر باشد این سنگ جنس بهتری دارد.
  • راه دوم
    یکی دیگر از راه های شناخت جنس سنگ این است که یکی از پلاک های سنگ را از دسته جدا کنید و با دست یا کلید ضربه به آن بزنید، از صدای سنگ شما متوجه خواهید شد که جنس و تراکم سنگ چطور می باشد. البته گفتن این نکته الزامی است که، تمامی سنگ های تراورتن تخلخل دارند(سوراخ هایی در سطح سنگ) ولی میزان تخلخل در سنگ های یک استاندارد دارند. اگر این تخلخل زیاد شود از مقاومت سنگ کم می شود.
  • راه سوم
    با جسمی تیز بر روی سنگ یا پشت سنگ بکشید. اگر خط و یا خش به راحتی ایجاد شد جنس سنگ زیاد مقاوم نیست و آهک آن زیاد است ولی اگر به سختی توانستین خطی بر روی آن بیاندازید متوجه خواهید شد سنگ از جنس خوبی برخوردار است.
2. رزین و ساب سنگ را بررسی کنید

 

با دقت به سطح سنگ نگاه کنید و حتی الامکان آب بر روی آن بریزید تا اگر خاک و کثیفی روی سنگ مانده پاک شود. اگر در سنگ سوراخ های بسیار ریز یا درشت مشاهده کردین بفهمید سنگ درست رزین نشده و دیگر سوراخ های سنگ نیز به مرور در نمای شما به همین ترتیب خراب می شوند. در فرآوری سنگ تراورتن مرحله رزین کردن سنگ بسیار مهم است و اگر تولید کننده برایش کیفیت سنگ مهم نباشد نکات مهمی را رعایت نکرده و رزین به خوبی بر روی سنگ زده نمی شود. بیرون آمدن رزین سنگ یکی از بدترین اتفاق های ممکن برای نمای ساختمان شماست که برای رفع آن راه حل به مراتب هزینه بری دارید.
بعد از نگاه بر روی سطح سنگ دست بکشید و با حس لامسه بررسی کنید سنگ یکدست و یکنواخت باشد. سطح سنگ نباید برآمدگی و تو رفتگی داشته باشد که شما با دست حس کنید اگر اینطور بود ساب و کالیبره کردن آن درست انجام نشده و در نور خورشید شما موج ها و خط و خش هایی را مشاهده می کنید که اصلا زیبا نیست

نحوه تشخیص سنگ تراورتن خوب
3. معدن سنگ را بررسی کنید

 

یکی از مهم ترین نکات برای خرید سنگ معدن سنگ می باشد. اینکه سنگ از کدام معدن استخراج شده است مشخص کننده کیفیت آن سنگ می باشد. معادنی که امروزه سنگ تراورتن در کشور ما از ان استخراج می شود سالیان سال است در بازار شناخته شده اند و کیفیت آن مشخص شده است. بعضی از سنگ ها برندینگ قوی و خوبی دارند و اسم آن می تواند خیال خریدار را راحت کند. معادنی مثل سنگ عباس آباد، حاجی آباد و دره بخاری به طور مثال جزء سنگ های برند و بزرگ تراورتن در ایران هستند.

5. بررسی نمونه سنگ ها

 

برای تشخیص سنگ تراورتن مرغوب، بهتر است انواع نمونه های سنگ را بررسی کنید. این نمونه ها می توانند شامل تصاویر، فیلم و نمونه های فیزیکی سنگ باشند. با بررسی طیف وسیعی از نمونه ها می توانید با تفاوت رنگ، دانه بندی، سختی و سایر ویژگی های سنگ آشنا شوید. با این دانش می توانید هنگام انتخاب بهترین سنگ تراورتن برای پروژه خود تصمیم آگاهانه تری بگیرید.

6. ضخامت سنگ

 

ضخامت در سنگ های تراورتن یک نکته مهم است. مواظب باشید سنگ های تراورتن در ضخامت کم را خریداری نکنید چون بسیار شکننده هستند و در اجرا و زدن ابزار و برش بر روی آن زیاد می شکنند و دور ریز سنگ شما زیاد می شود. یکی دیگر از عیب های سنگ با ضخامت سنگ این است که شما هنگام اسکوپ کردن آن نمی توانید اسکوپ را عمیق در سنگ فرو کنید تا به خوبی جا گیر شود.
نکته دوم در ضخامت سنگ که باید در نظر بگیرید ضخامت یکنواخت آن است. بعضی از فرآوران سنگ در کشور به خاطر خرابی دستگاه ها در کارخانه و بی توجهی آن ها سنگ را کلفت و نازک برش می دهند. این مسئله در اجرا بسیار برای مجری خسته کننده می شود تا بتوانند این کم و زیاد بودن ضخامت را با سیمان جبران کند و در آخر هم کار آنچنان که باید و شاید خوب نمی شود.

** البته این نکته باید گفته شود که تلرانس 1 میل در ضخامت قابل چشم پوشی است.

6. با یک متخصص مشورت کنید

 

اگر در مورد نحوه تشخیص سنگ تراورتن با کیفیت خوب مطمئن نیستید یا نیازهای پروژه خاصی دارید، ممکن است با یک متخصص مشورت کنید. یک متخصص می تواند در انتخاب بهترین سنگ برای پروژه شما و همچنین نصب و نگهداری راهنمایی کند. 

تراورتن یکی ازسنگ های بسیار کاربردی و خوب در دسته سنگ های ساختمانی است که در حین خرید این سنگ حتما باید دقت بسیار لازم را بکار گیرید تا مناسب ترین و بهترین سنگ مورد نظر خود را برای مصارف خود تهیه نمایید. روش تشخیص سنگ تراورتن با کیفیت را حتما باید به گروهی  که در این زمینه تخصص کافی را دارند بسپارید تا در آینده دچار مشکل نگردید. کارشناسان مجرب مجموعه سنگ ایران مهر آماده ی مشاوره و راهنمایی شما در زمینه انتخاب و خرید بهترین سنگ تراورتن عباس آباد هستند.