جستجو

کاربرد دوغاب در نمای ساختمان

کاربرد دوغاب

فهرست مطالب

هنگامی که میزان معینی سیمان را به همراه میزان معینی از آب مخلوط کنیم در نهایت ترکیب ویسکوزیته حاصل را دوغاب می نامند. از آنجایی که متریال اصلی استفاده شده سیمان است اصطلاحاً به آن دوغاب سیمانی گفته می شود.

مخلوط حاصل در مواردی مثل پر نمودن فواصل بین سرامیک و … استفاده می گردد و حتی امروزه دوغاب های بسیار رقیقی در بازار عرضه شده اند که به منظور پر کردن درز کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی در تمامی فضاهای کاربری استفاده می شوند. نحوه استفاده از این ترکیب بستگی به فضای کاربری و مصالح استفاده شده دارد. به طور مثال میتوان از طریق تزریق دوغاب درزگیری را انجام داد.

کاربردهای دوغاب

  • پی‌ریزی

کاربرد دوغاب برای پرکردن فضاهای خالی بین بتن، که یکی از اساسی‌ترین مراحل انجام یک پی‌ریزی مطلوب و مطمئن است. عدم استفاده از دوغاب، باعث می‌شود که مقاومت نهایی سازه در برابر فشارهای ناشی از بارهای واردشده کاهش پیدا کند.

  • بتن‌ریزی

پس از آن‌که بتن‌ریزی یک سازه انجام می‌شود، سازه دارای ناهمواری‌ها و ناصافی‌های زیادی است. این مسئله قرارگیری تجهیزات روی سطح آن را دشوار می‌سازد. در چنین شرایطی از دوغاب سیمان استفاده می‌شود تا میزان این ناصافی‌ها و ناهمواری‌ها به‌حداقل برسد.

  • عایق آب

اگر سازه‌ای به محافظت در برابر رطوبت نیاز داشته باشد، از دوغاب به‌عنوان عایقی برای پیشگیری از ورود آب استفاده می‌شود.

  • ملات و درون پی‌ریزی

استفاده از دوغاب در ملات و پی‌ریزی ساختمان باعث می‌شود که پس از سفت‌شدن، کوچک‌ترین رطوبتی به درون سازه وارد نشود.

  • فونداسیون

فونداسیون یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال ضروری‌ترین بخش هر ساختمانی است. اگر فونداسیون به‌درستی انجام نشود، احتمالا فرونشست سازه در طول زمان افزایش پیدا می‌کند. استفاده از دوغاب برای پرکردن درزها و فاصله‌های بتن‌ها، مقاومت نهایی سازه را ارتقا می‌بخشد. دوغاب تنها ماده‌ای‌ست که حتی به ریزترین درزهای بتن رسوخ می‌کند و آن‌ها را پر می‌کند.

  • ساخت سد

در مرحله بسترسازی سد، برای آن‌که نفوذ آب به زمین به‌حداقل برسد، از ترکیب دوغاب و سایر ترکیبات دیگر استفاده می‌شود.

  • فیکس‌کردن میلگرد یا میله

دوغاب برای فیکس‌کردن میله یا میلگرد، در مقایسه با گزینه‌هایی مثل آسفالت، گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری است.

  • پی‌ریزی پایه‌های پل

از ترکیب دوغاب‌های سیمانی و سایر ترکیبات می‌توان برای پی‌ریزی پایه‌های پل استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *