جستجو

روش های شستشوی سنگ تراورتن

شستشوی سنگ تراورتن

فهرست مطالب

سنگ تراورتن یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سنگهای طبیعی است که در نمای داخلی و خارجی ساختمان به کار می رود.

این سنگ علاوه بر زیبایی و نمای خاصی به محیط داخلی و نمای ساختمان می بخشد. در صورت نگهداری صحیح و اصولی سنگ تراورتن می تواند طول عمری 30 ساله داشته باشد.

سنگ های طبیعی دوام و استحکام بسیار زیادی دارند اما نیازمند مراقبت بیشتری در مقایسه با سنگ های دیگر هستند تا زیبایی خود را برای مدت های طولانی حفظ کنند.

در خصوص سنگ های تراورتن نمی توان از مواد ساینده ای همچون سیم های ظرفشویی که بسیارر زبر و زمخت هستند استفاده کرد چون باعث می شوند که سنگ رنگ اصلی خود را از دست داده و کدر شود.

شستشوی سنگ تراورتن

مراقبت و شستشوی سنگ تراورتن در محیط های داخلی

در فضای داخلی ساختمان معمولا از دو فرآوری هوند و صیقلی سنگ تراورتن استفاده می شود.

برای نظافت این دو نوع سنگ می توان با استفاده از دستمال یا یک تی خشک گرد و غبارها را پاک کرد و سپس با استفاده از آب خالی و یا یک دستمال مرطوب آلودگی های دیگر را تمیز کرد.

در خصوص سنگ تراورتن بهتر است از پاک کننده های بدون صابون استفاده شود. چون صابون می تواند لکه و رگه روی سنگ به جا بگذارد و سنگ را کدر و مات کند.

در صورتی که از مواد صابون دار استفاده می شود بهتر از محلول رقیق باشد و بعد از پاک کردن با این محلول، سنگ با آب داغ به صورت کامل آبکشی شود.

مراقبت و شستشوی سنگ تراورتن در محیط های خارجی و نماها

برای تمیز کردن سنگ نمای ساختمان باید عوامل مختلفی مثل میزان رطوبت منطقه و نوع آلودگی را در نظر گرفت. 

تمیز کردن نمای ساختمان با سنگ تروارتن سفید با توجه به عوامل گفته شده به دو روش قابل انجام است:

    • شستشو توسط آب
    • شستشو توسط مواد شیمایی

یکی از بهترین و آسان ترین روش ها برای شستشوی سنگ تراورتن با استفاده از فشار آب و یا بخار آب می باشد که امن ترین روش است و کمترین آسیب را به نما می زند.

هر چند که استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن رنگ، لکه های سخت و برچسب های تبلیغاتی می تواند موثر باشد اما باید به این مسئله توجه داشت که از این روش برای تمام نمای ساختمان نمی توان استفاده کرد و می تواند باعث آسیب به نمای ساختمان و از دست دادن زیبایی سنگ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *